-->

www.elektronikdevre.org

BootCamp ile (i)OsX işletim sistemine Windows 7 - 8 Kurulumu

Etiketler :ÖNEMLİ: Bu sistemi İphone ‘ larda denemedim her Apple markalı üründe BootCamp vardır ama hepsinde kurulum farklıdır yani bir İphone win7 kuramazsınız ama Androit tabanlı SDK sı elinizde olan bir sistem kurulabilir ama bunuda ben tavsiye etmiyorum Apple bu konuda telefonlarında imtiyaz vermiyor bu nedenle kurulumu sadece Bilgisayar niteliği taşıyan ürünlerde yaparsanız daha verimli sonuçlar alırsınız.

Önemli Not: Kuruluma başlamadan önce yanınızda olması gereken mutlaka iOsX  Driver yani işletim sistemi DvD si ve 8Gb ve üzeri Usb bellek  kuruluma başlamadan önce birkaç DmG ve Bug kayıtları için OsX sizden otomatik isteyecektir yoksa kurulum başlamayacaktır.
1-  Applications->Utilities bölümünde olacak. BootCamp Assistant’i çalıştırın. (BootCamp’i açma yolları farklıdır MAC kullanan arkadaşlar cmd+backspaces tuşlarına Normal klavyeli deskop MAClerde normal klavye kullanan arkadaşlarım Crtl+Boşluk çubuğundan açabilirler.)


2- Açılan pencerede Continue diyerek devam ediyoruz bu sekmenin yanı sıra  (alltaki resim)herkes de çıkmayabilir güncel olan sürümlerde vardır, çıkarsa 2. seçeneğe tıklayıp devam ediyoruz.) Yine aynı aşağıdaki resimde de devam seçeneğini seçiyoruz


3- Diskinizi istediğiniz gibi bölüntüleyin.(önerilen en az 50gb. Diğer forumlarda minimum tutulan rakamsal ifadedir buna aldanmayın 100Gb daha net bir rakamdır.) Bu işlemi yapabilmek için harddiskinizin tek bölüntü halinde olması gerekiyor.
4- Bilgisayar yeniden cd ile otomatik başlayacak eğer başlamazsa, tekrar restart yapıp o sırada
“alt tuşuna” basılı tutup işletim sistemi cdsini seçiyoruz.
Windows siyah ekranı gelsin.(“BİR TUŞA BASIN YAZISINI BEKLİYORUZ”)
sonra alttaki ekran açılacak ve yüklemeye başlanıcak unutmayın Win7 yahut 8 yükler iken makinanın başından ayrılmayın çünki otomatik seçimlerde zaman dilimini USA olarak aldığı vakit bilgisayarınız kilitleniyor İosX de ki bilgilerini vs hepsi siliniyor bu durumda ise bilgisayarı yeniden kurmanız gerekiyor. Aşağıdaki resimleri adım adım takip ederek  uygulayınız . Siyah aşağıdaki ekran çıktıkdan sonra sizin böldüğünüz alana otomatik Win7 yüklenecektir.


5- Kuruluma başlayın. Windows’u mutlaka C: sürücüsüne kurmanız gerekiyor. Bu bölüntünün adı BOOTCAMP.(custom advanced’a tıklıyoruz.) .Bu bölüntüyü FAT veya NTFS formatlayın. Çok önemli, FAT olsa bile siz yine de bir kez daha biçimlendirin, yoksa Windows kurulumunda sorun yaşarsınız.
(driver options-advanced yazısına tıklayarak erase diyoruz(bootcamp’i seç)
6- Sadece C: bölüntüsünü, yani BOOTCAMP yazan bölüntüyü biçimlendirin, okunmayan veya gözükmeyen diğer bölüntülere dokunmayın, eğer müdahale ederseniz iOS X kısmını silmiş olursunuz...
(resim farklı olabilir boot camp gözükecektir macbookda yada deskop myApple da.)
(BOOTCAMP’İ seçtikten sonra “NEXT” TIKLAYIP DEVAM EDİYORUZ.)

7- KURULUMU BAŞLATIYORUZ.
8- LiSANS BÖLÜMÜNDE DAHA SONRA AKTİF EDİCEM DİYORSUNUZ
9- ÖNERİLEN AYARLARI SEÇİYORUZ
10- SAAT zaman dilimi ayarları Mac (OsX) için çok önemlidir lisanslı kullanmakta olduğunuz Apple tarih ve saatine göre ayarlanması gerekmektedir.

11- BAĞLANTIYI SEÇİYORUZ

12-Kurulum tamamlanıyor ve bizde bunu bekliyoruz.
13- Windows kurulumu bittikten sonra bilgisayarınız ile beraber gelen sistem DVD’lerinden birincisini takın(işletim sistemi olan iosX için ) ve Boot Camp 3.0 sürücülerini yükleyin.(64bit yükleyenler cd içerisine girerek driverları tek tek yüklemeliler) Kurulum bittikten sonra Win7 nin ihtiytac duyacağı Realtek vb gibi araçları artık siz kendi ihtiyacınıza göre yüklemelisiniz. Sistemi başlatırken unutmayın  Bootcamp den geçiş yapmicaksınız başlarken seçenek sunmaz ise sürümünüzü güncelledikten sonra "Alt"  Tuşuna basılı tutunuz.

Ayrıca Belirtmek isterim ki bu sistemi Apple marka ürünlerde bir çok VM Vare gibi , VirtualBox gibi  bir çok sistem yükleme indisi ile yükleyebilirsiniz ancak en hızlı çalıştıranı ve en iyi sonuç vereni Boot Camp tir , orjinalden vazgeçmemek lazım..

0 yorum :