-->

www.elektronikdevre.org

Mac Üzerinde Windows Programalarını Çalıştırmak

Etiketler :

Mac OS X için özel bir sürümü yüklü değilse Windows programlarını doğrudan Mac üzerinde doğrudan çalıştırılamaz., ancak özel bir araç yardımıyla çalıştırılabilir. Mac üzerinde Windows programları çalıştırmak için iki temel yolu vardır. Bir benzetim değerdir ve diğeri ise sanallaştırma.
Benzetim (Emulation)
Benzetim olmayan bir Windows sisteminde bazı Windows programlarını çalıştırmak için gerekli olan Windows ortamında temel bölümlerini simüle etmek anlamına gelir.En çok bilinen emulator “WİNE” bir Emulator Değildir. Mizahi bir kısaltmadır.
Wiki sayfasında tam listesi vardır. PlayOnMac aralarında en iyi standart Mac uygulaması olarak gelir ve uyumlu Windows uygulamaları taramak ile yüklemek için kullanabileceğiniz arayüz özelliğinin kullanımı çok kolaydır.
PlayOnMac’ı kullanarak bir Windows programı yüklemek için araç çubuğundaki proğramları seçmeniz yeterli. Ayrıca internetten indirdiğiniz bir proğramı PlayOnMac ile indirilenler bölümünden seçerek kurabilirsiniz. Son olarak PlayOnMac la kurum işlemi sorunsuz sona ererse “RUN” yani çalıştır simgesine tıklanarak proğramın testi yapılmış olur.
PlayOnMac ile Windows programlarını çalıştırmayı denemelisiniz. Başka bir yolu da direk çalıştırmaktır. PlayOnMac otomatik olarak windows.exe proğramlarını çalıştırmanıza yardımcı olamaya çalışacaktır. PlayOnMac olmadan windows proğramlarını çalıştırmak denenebilir. Bakarsınız çalışır.
Alternatif olarak çözüm olarak satın alabiliceğiniz Crossover paketi bulunmaktadır. Potansiyel olarak daha iyi verim almak isteyenler bu paketin bedelini ödeyerek sahip olabilirler.
Kendi yerel ortamlarında bahsettiğimiz metodların dezavantajlarıda mevcuttur. CPU yu biraz fazla yormakta ve hayli zorlamaktadır. Bu yüzden yüklemek istediğiniz proğramın yüklemeden önce destekleyip desteklemediğine bakmak gerekmektedir.
SANALLAŞTIRMA (Virtualization)
Sanal makine tam olarak işletim sistemini çalıştırmayı ifade eder. Sanal makine gerçek bir makinenin simülasyonudur. Mac üzerinde widows ve proğramlarını simüle etmek mümkündür.
Sadece sanal bir bilgisayar simülasyon değil aynı anda iki işletim sistemini ifade eder. Ve bunun dezavantajı CPU ve RAM kullanımının daha fazla artamasına yol açar. Windows yüklemeniz için 4 gb ram ve çift çekirdek işlemciye sahip olmanız gerekir. Grafik ve hız yeteneklerini kullanmak mümkün olmayacaktır.
Windows programlarını çalıştırmak için bir yöntem olarak sanallaştırmanın avantajı program işlevlerinin kaybı olmaksızın gerçek bir Windows PC’de yapıyor gibi işlevi olmalıdır. Mac sistemi içinde windows sistemi çalıştıyorsanız mac üzerinde çalıştıracağınız windows proğarmalırında size yardımcı olacaktır.
Windows sistemini ve proğramlarını sanallaştırmak için birden fazla yazılım mevcuttur. Bunlardan birtanesi VirtualBox en kapsamlı olanıdır. Ancak ne ücretsizdir nede açık kaynak kodlu sanal makina yöneticisidir.
VirtualBox ile Windows Programlarını Çalıştırmak
Yapılacak ilk şey, Mac için doğru VirtualBox paketini indirmek.VirtualBox indirme sayfasına gidin ve OS X hosts için VirtualBox sürümünün yanındaki "x86/amd64" bağlantısına tıklayın. Sonra DMG arşivinden indirilmiş olan VirtualBox.mpkg çalıştırın.
Daha sonra VirtuaBox’u çalıştırın. Çalıştırdıktan sonra size yeni bir sanal makine eklemenize olanak sağlayacak iletişim penceresi ekrana gelecektir. “YENİ” butonuna tıklayarak ekrandaki yönergeleri takip edin
1. Windows sürümü seçin
Öncelikle yeni sanal makine için bir isim vermeniz gerekecektir. Bu, istediğiniz herhangi bir şey olabilir, ama "Windows" gibi net bir şey yapmak gerekir. Ayrıca bir işletim sistemi olarak seçilmiştir "Microsoft Windows"
Daha sonra windows xp yada windows 7’ i seçebilirsiniz. Aşağıdaki resimde mevcut olduğu gibi.
2. Sanal makinaya hafızada yer ayırma
Bu adımda sanal makinemiz için ön belleğimizde biraz yer ayıracağız. Varsayılan olarak veya tavsiye edilen Window XP’192 mb Windows 7 ‘ise 512 mb’tır . Tabi ki sonuçta ne kadar belleğe ihtiyacınız olduğu çalıştırmak isteğiniz programlara göre değişkenlik gösterecektir. Eğer kullanacağınız uygulamalar çok fazla hafıza kaynağına ihtiyaç duyuyorsa hali ile daha fazla hafıza kaynağı tüketecektir. Burada sınırlayıcı olacak faktör sizin makinizin bellek limiti olacaktır. Aslında şöyle düşünmek gerek makinenizin 4gb hafızası varsa bunun 1gb ‘tını bu işe ayırması daha iyi olacaktır ama yok emin değilseniz direk varsayılan olarak kullanmanızda yara var.
3.Sanal HDD oluşturma
Windows’u yükleyeceğimiz için hali ile sanal bir HDD’ye ihtiyaç duyuyoruz. Bunun için resimde gördüğünüze” Create new hard disk” seçip ardından da devam (countinue) sekmesine tıklıyoruz.VirtualBox uygulamamızı tavsiye edilen ayarlara göre yükleyelim win7 için ideal 20 GB’tır.
Devama tıkladıktan sonra birkaç farklı format seçeneği gelecektir. Emin değilseniz varsayılan ayarlarda bırakmanızda yarar var.
Bir sonraki pencerede size sanal HDD’nizin dinamik veya sabit olması hakkında iki seçenek sunulacaktır. Eğer dinamiği seçerseniz uygulamamız sanal HDD’mizden değişen durumlara göre ihtiyacı olan kadarını alacaktır sabit disk alanında sıkıntı yaşıyorsanız bu daha güvenli bir seçenek olacaktır. HDD’nizdeki sabit boyut için çok fazla yer varsa bu şekilde sanal makineniz daha hızlı çalışacağında buda sizin için iyi bir seçenek olabilir
Son olarak açılan pencereden sanal diskimizin kurmak isteğimiz alanı seçiyoruz. Ardından da diskimizin boyutunu belirtiyoruz daha önceki pencerelerde sanal diskimiz için sabit alanı seçti isek :
burası çok önemli fakat dinamik alanı seçti isek olduğu gibi bırakalım. Daha sonra devama tıklayıp sanal diskimizi gözden geçirelim hemen ardında “Create” butonuna tıklayalım .Yeni sanal makinemiz Virtualbox yöneticimize eklendi sanal makinamızla ilgili tüm ayarları buradan görebilir ,değiştirebilir veya başlatabiliriz

4) Windows yükleme

Evet şimdi tek yapmamız gereken yeni sanal makinemizi çalıştırmak için araç çubuğundaki başlat ’start’ butonuna tıklamak olacaktır. Ardından yeni makinenizin ön yüklemesini seçmenize olanak sağlar. Buradan diski sürücünüzden veya imagedan seçebilirsiniz. Eğer sürücünüzden yükleyecekseniz DVD sürücüsüne Windows kurulum DVD’sini takıp devama tıklamalısınız. Sanal makinenize diskten ön yüklemeyi bu şekilde yapabilirsiniz. Daha önce oluşturmuş olduğunuz sanal disk sürücünüze talimatları izleyerek sorunsuz bir şekilde yükleyebilirsiniz. Burada yapacağınız işlemler gerçek sabit diskinize yansımayacaktır.
5)Ön yükleme ve programı çalıştırma
Yüklemenin ardından Windows’u boot edebilir veya normal bir bilgisayar gibi kullanabilirsiniz. Sanal makinenizden internete bağlanarak destek alabilir veya sürücünüzden herhangi bir Windows programı yükleyebilirsiniz. Ayrıca Mac’teki dosyalarınızı paylaşabilir ve onları sanal sürücünüzde ayrı bir disk olarak gösterebilirsiniz. Sanal makinenizde iken paylaşılan klasörlere yeni dosyalar ekleyip çıkartabilir. Ayrıca kalıcı olarak ayarlayıp ardında makinenizi tekrar boot ettiğiniz zaman kalıcı olmasını sağlayabilir yada geçici olarak ayarlayabilirsiniz. Tabi ki bu dosyaların Mac’te olması gerekiyor aksi halde paylaşılan bir klasör yapmadan önce Mac’te oluşturmanız gerekiyor. Paylaşılan cihazlarınıza erişimi Virtualbox yönetiminde seçebilirsiniz. Araç çubuğunda ayarlar sekmesine tıklayıp ardından “Shared Devices” seçmeniz yeterli.
Paylaşılan cihazları ekledikten sonra vm’den Windows’unuzu tekrar başlattığınızda uygulanacaktır. Sanal Windows makine içinde sanal bir disk sürücüsünde onları görünür hale getirmek istediğinizde bu klasördeki dosyaları bırakabilirsiniz
Ayrıca sanal makinenizi tam ekran modunda çalıştırmak isterseniz görünüm menüsünden yada Fn+f kombinasyonunda yararlanabilirsiniz. İsterseniz bunun için kendiniz farklı bir kombinasyon ekleyip daha hızlı kullanabilirsiniz

Diğer güzel bir özelliği ise kesintisiz modu bu şekilde sanal Windows’unuzun diyalog penceresini görebilir ve Mac’in kullanıcı ara yüzüne kolaylıkla erişebilirsiniz. Kesintisiz modda Windows menüleri ve başlat menülerini aşağıdaki resimdede görüldüğü şekilde kullanmanız önerilir.

0 yorum :