-->

www.elektronikdevre.org

modül led


modül led

MODÜL LED 2835 GÜN IŞIĞI


Modül led nedir?
Hayatımızın  artık ayrılmaz bir parçası haline gelen led ler artık bin bir çeşit hal aldılar. Bunlardan biride modül led'dir. Modül ledler üreticilerin ihtiyaçlara yönelik farklı yaklaşımları sayesinde geliştirilmiştir. Ve bu farklı yaklaşım sayesinde ışık ihtiyaçlarını kaliteli ekonomik ve uzun ömürlü bir çözüm sunuldu.

Modül ledler kullanım kolaylığı enerji verimliliği uzun ömürlü olmaları sayesinde kutu harfli reklam tabelalarında, dekoratif aydınlatma ihtiyaçlarında, led tabela imalatında ve kamp vs aydınlatma ihtiyaçlarında vazgeçilmez unsur haline  geldi.
Teknik olarak modül led inceleyecek olursak 3 adet 3,4Volt ile çalışan yüksek ışık seviyesindeki ledin seri bağlanıp bir akım sınırlayıcı direnç üzerinden 12 volt ile çalışması sağlanmaktadır. Çalışma voltajı ön bölücü direnç değeri değiştirilerek 24 volt modül led olarak üretilmektedir.
Bu tip üretilmiş modülleler  ekonomik üretim  için tercih edilmektedir.
Bazı modül ledler de akım sınırlayıcı sürücü ile üretilmektedir ve bu seçenek  ledlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.Bazı modüllerde  genelde içi kontrol edilmediğinden dolayı sabit akım sürücülü denilmekte ancak sadece direnç bölücülü üretilmektedir. buda ucuz üründen yola çıkarak satış yaptırmaktadır.  Yine  bir kısım yüksek ışık seviyesindeki ledler ışık yayarken oldukça fazla ısı yayarlar (ışığı veren hücresindeki ısınmadan bahsedilmiştir.) Bu ısı alüminyum PCB sayesinde led üzerinden soğurularak stabil çalışması sağlanmıştır.Ancak bazı modülledler ise ucuz maliyet için aluminyum kullanılmamakta ve  alüminyum bord yerine  FR2 yada cem1 pcb kullanılmaktadır buda  ledleri soğutmadığı için ömürleri kısa olmaktadır.

0 yorum :